Kościół Parafialny
Historia
Inicjatorem budowy obecnego kościoła był ks. Radca Józef Góretzki. Pole pod budowę nowej świątyni podarowane zostało przez małżeństwo Dambowych z Domaradzkiej Kuźni. Wielkie zasługi przy budowie kościoła zaskarbili sobie słynny budowniczy kościołów Opolszczyzny ks. Prałat Kubis. Pierwsze prace przy wznoszeniu nowej świątyni rozpoczęto na wiosnę 1932 roku. 25. IX 1932 odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego przez ówczesnego ks. Proboszcza z Fałkowic ks. Radcy Góretzkiego. Autorem projektu był p. Mokros z Wrocławia. 15.09. 1933, Ks. Góretzki poświęcił nowy kościółek Matki Bożej Śnieżnej.
Do Dąbrówki Dolnej w celach duszpasterskich przyjeżdżali wikarzy z Fałkowic:
- ks. Bartella,
- ks. Hadrosek
- ks. Chlebik.
Pierwszym proboszczem w Dąbrówce Dolnej zostaje
- Ks. Konrad Kowalczyk 1939 – 1961.
W następnych latach parafią kierowali:
- 1961 – 1970 ks. Józef Smolin;
- 1970 – 1985 ks. Stanisław Bober;
- 1985 – 1989 ks. Jan Czereda;
- 1989 – 2000 ks. Edward Cebula;
- 2000 – 2009 ks. Tadeusz Oślizło;
- od 2009 ks. Ryszard Kościelny
Główny ołtarz wykonał w 1934 roku rzeźbiarz kościelny p. Hőfler z Opola. Przepiękne witraże, które zdobią wszystkie okna kościoła wykonał artysta Otto Lazar z Raciborza. W kościele znajduje się również ołtarz boczny Anioła Stróża z roku 1955, oraz figura Serca Pana Jezusa. Na placu kościelnym znajdują się dwie groty: Matki Bożej z Lourdes i Matki Bożej Bolesnej. Obok kościoła jest „Góra Oliwna”. Figury dostarczył p. Schäfer z Piekar Śląskich. Poświęcenia Góry Oliwnej dokonał 25.06.1964 ks. Biskup Franciszek Jop. Przed kościołem stoi również pomnik Chrystusa Króla.
Projekt Renowacji Ambony
Wnętrze naszego Kościoła Parafialnego składa się z wielu cennych dzieł sztuki, które ułatwiają nam nasze myśli kierować w stronę nieba. Należą do nich bogate ołtarze, piękne rzeźby, witraże oraz malowidła naścienne.
Dorośli Parafianie pamiętają, że jeszcze nie tak dawno w naszym kościele kazania głoszono z ambony. To podwyższone miejsce niewątpliwie ułatwiało lepszą słyszalność oraz widzialność, ale przede wszystkim miało swoje głębokie znaczenie symboliczne. Symbolika ambony nawiązuje do związku między STARYM TESTAMENTEM, którego reprezentuje Mojżesz, a NOWYM TESTAMENTEM reprezentowanym przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Rozważając ewangelię wg św. Mateusza bardzo łatwo zauważyć podobieństwo między Mojżeszem a Jezusem: zaraz po narodzeniu grozi im śmierć z rąk ludzi, rzeź niemowląt zarządzona przez Heroda przywodzi na myśl zarządzenie faraona, aby wszystkich nowo narodzonych chłopców hebrajskich wrzucić do rzeki. Jednak najbardziej wymownym elementem tego podobieństwa jest przemawianie do ludu w imieniu Boga: Mojżesz wstępował na górę do Boga, aby później przekazywać Boże Prawo ludowi. Podobnie Jezus potwierdza i udoskonala Boże Przykazania przemawiając z góry: „Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę… i nauczał …” (Mt 5,1nn).
Ta symbolika bardzo wcześnie znalazła swoje zastosowanie w budowlach kościoła. O istnieniu podwyższonego miejsca, z którego czytano i wyjaśniano Pismo Święte wspomina już św. Cyprian (210 – 258). Historia Liturgii dostarcza nam informacji, które pozwalają nam twierdzić, że w V wieku wszystkie bazyliki posiadały już ambony. Podwyższone miejsce, z którego przekazywano ludowi NAUKĘ BOŻĄ towarzyszy więc niemal całej historii Kościoła. Należy także wspomnieć, że przemawianie księdza z owego miejsca w żadnym wypadku nie wywyższa jego samego - jest ono raczej wywyższeniem i podkreśleniem wagi słów Pisma Świętego, które kapłan podczas kazania objaśnia.
Istnieje możliwość przywrócenia naszej ambony, w którym to kierunku poczyniłem już pierwsze kroki. Ośmielam się zatem prosić o wsparcie materialne, które pomogłoby sfinansować jej renowację. W tym celu, jako forma 'cegiełki', przygotowane zostały świeczki z rycinami naszego kościoła oraz foldery ze zdjęciami naszej świątyni i jej otoczenia.
Wasz Proboszcz – ks. Ryszard Kościelny
Zarówno folder, jak i świeczkę, nabyć można w zakrystii naszego kościoła oraz kancelarii parafialnej. Możliwa jest również wpłata wsparcia finansowego bezpośrednio na konto parafialne.
Konto dla Kościoła Parafialnego w Dąbrówce Dolnej:
29 8890 0001 0000 1687 2000 0001